Vtipy z vysoké školy a vědecký humor

Zobrazení vtipu

Experimentální fyzik právě dokončil důležitý experiment určující vztah mezi dvěma fyzikálními veličinami A a B a spěchá přes celý kampus do kanceláře teoretického matematika, který se zabýval týmž problémem. "Voloďo! Dokončil jsem experiment. A se ukázalo být větší než B!" Matematik o tom chvilku přemýšlel než zareagoval. "To je samozřejmě naprosto pochopitelné. Ten experiment jsi ani nemusel dělat, protože A musí jasně být větší než B a to z následujících důvodů--" "Cože!" Fyzik se zarazil. "Já jsem řekl A větší než B? Má to být obráceně, B je větší než A!" Matematik se zamyslel o trochu déle než předtím. Pak spustil: "No tak to je ještě více pochopitelné, protože..."

Štítky: Matematika

Podobné:
Fyzik prováděl experimenty a vypracoval soustavu rovnic, které popisovaly jeho výsledky. Požádal matematika, aby mu je zkontroloval. Po týdnu se matematik ozval: "Ty rovnice jsou naprosto nesmyslné." Fyzik je na rozpacích: "Ale naprosto přesně předvídají výsledky prováděných experimentů. Přece nemůžou být úplně špatně." Matematik: "No abych byl přesný, nejsou nesmyslné vždy. Ale jediný případ, kdy jsou správné, je ten triviální, když se jedná o Archimedovské pole..."

Štítky: Matematika

Říká se, že ve 30. letech potkal Ia I Frankela na chodbě Ústavu teoretické fyziky nějaký experimentální fyzik a ukázal mu jakýsi graf získaný na základě experimentu. Ia I se na minutku zamyslel a pak vysvětlil, proč ten graf vypadá zrovna tak. Ukázalo se ale, že ten graf byl omylem otočený vzhůru nohama. Ia I se tedy znovu na minutku zamyslel a pak vysvětlil i tento případ.

V. Berezinsky: How a theoretical physicist works, Paths into the Unknown No. 2, 1968

Štítky: Historky